Geleceğe yeni bir aitlik anlayışı kazandıracak olan nft nedir?

Yeni Bir Aitlik Anlayışı Olan NFT Nedir?

Benyamin Ahmed’ i tanıyor musunuz? Londra’da yaşayan 12 yaşındaki Benyamin Ahmed,  yaz tatilinde hazırladığı “Weird Whales”(Acayip Balinalar) isimli dijital çalışmalarını NFT olarak satıp 290 bin sterlin yani yaklaşık 3,3 milyon TL kazandı. Peki 12 yaşındaki bir çocuğun bu miktarda para kazanmasını sağlayan NFT nedir merak ettiniz mi?NFT yani Non Fungible Token, Türkçeye “Değiştirilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para”  olarak tercüme edilir. Token kelimesinden de anlaşılacağı üzere aslında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir dijital varlık olabilir. Örneğin resim, video, ses, herhangi bir internet sayfası ve hatta ilginçtir atılan herhangi bir tweet gibi dijital varlıkların benzersiz olduğunu onaylayan, blok zincir adı verilen dijital bir defterde depolanan veri birimidir.


Bir NFT’ yi bu kadar değerli kılan şey de aslında tam bu nokta. Benzersiz olmak! Bir NFT oluşturulduğu zaman blok zincirde yeni bir blok ayrılır, bilgiler doğrulanır ve blok zincire kaydedilir. Her NFT kendine özel ayıraçlar sayesinde bir Ethereum adresine bağlıdır. Bu sayede bu dijital sanatların aynı anda sadece 1 sahibi olabilir. Bu durumu Mona Lisa’ya sahip olmak gibi düşünebiliriz. Kopyası milyonlarca insanın evinde olmasına rağmen orijinalini almak isteyen birisi bu eşsiz tablonun tek sahibi olur. İnsanların NFT almaları da aynı sebepten doğar. Bir nevi dijital koleksiyonculuk.


NFT üretimi ve satımı için birbirinden farklı birçok platform bulunur. Bunların başında Opensea.io geliyor. Bu platform herkesin üretmesine, satışa çıkarmasına veya sergilemesine izin veren popüler bir platform olma özelliğini taşıyor. Opensea.io’ nun ardından Rarible.com gelebilir. Bu platformda yine aynı Opensea.io özelliklerini kendi içerisinde barındırır. NFT ile ilgili son dönemlerdeki bir diğer tartışma ise yasal olup olmadığıyla ilgili. Aslına bakılırsa yasal mevzuatla alakalı halihazırda bir gelişme yok. Fakat yakın zamanda gelmesi muhtemel birçok düzenleme öngörülüyor.


12 yaşındaki bir çocukta dahil birçok insanın son zamanlarda dikkatini çekmeyi başarmış, blok zincir teknolojisinin getirmiş olduğu en büyük yeniliklerden biri olmaya aday NFT, geleceğe yeni bir aitlik anlayışı kazandıracak gibi görünüyor. Peki sizce bundan 10 veya 20 yıl sonra sanal müzelerde sergilenmiş koleksiyonlara bakmak, Louvre Müzesi’nde Mona Lisa’ya bakmak kadar bizleri heyecanlandıracak mı ?

İnternet sitesi https://synta-x.com
Yazı oluşturuldu 29

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.